SMITH & WESSON 686 SSR

Země původu:          USA                                                                                                        
Ráže:    .357 Magnum / .38 Special +P
Kapacita válce: 6 nábojů
Typ zbraně: revolver SA a DA
Výrobce: Smith & Wesson, Springfield Massachusetts, USA
Sériové číslo: DDA5001
Hmotnost: 1.089 g
Celková délka:       241 mm
Hlaveň:  délka 102 mm (4'')
Značení zbraně:    označení ráže ".357 magnum" na levé straně hlavně, logo výrobce na levé straně rámu, označení "SSR" a logo výrobce na obou stranách pažby, označení "Pro Series" na pravé straně rámu, označení výrobce na pravé straně hlavně
Rok pořízení zbraně: 2016
Pořizovací cena zbraně: 31.276 Kč                      

 

OSOBNÍ ZKUŠENOST SE ZBRANÍ

 

Revolver 686 SSR (stock service revolver) pochází z modelové řady "Pro Series", která dle webových stránek výrobce Smith&Wesson vyplňuje mezeru mezi standardní sériovou výrobou a laděnými revolvery z řady Performance Center. Jedná se o revolver s SA/DA spouští, vnějším kohoutem, kapacitou válce 6 nábojů, 4 palcovou hlavní v ráži .357 Magnum / .38 Special +P. Hlaveň, rám i válec jsou vyrobeny z nerezové oceli, povrchová úprava je saténová. Ústí hlavně je precizně zahloubené. Pažbičky jsou syntetické nebo dřevěné. Ty dřevěné jsou opravdu vyvedené, obě poloviny jsou ve spodní části opatřeny nápisem SSR, je do nich vsazeno stříbrné oválné logo výrobce, příjemně sedí do ruky, nekloužou a umožňují vysoký úchop. "Stock Service Revolver" je divize IDPA (Mezinárodní asociace defenzivní střelby), jedná se o sériově vyráběné revolvery ráže .38 Special a větší. Rám je typu L, což znamená "medium", střední velikost. Hledí je mikrometrické stavitelné, muška je výměnná. Dle recenzentů hlavně USA a v podstatě všude je hodnocen jako "must have", čili něco, co člověk musí mít. S tímto hodnocením se za mne lze jen ztotožnit, jedná se o revolver výjimečných kvalit.

Revolver jsem si sice koupil v roce 2016, ale moc jsem toho s ním v tu dobu nenastřílel. Byla to doba kdy jsem propadnul střílení s odstřelovací puškou a střílení s krátkými zbraněmi jsem věnoval jen minimum času. Původně, když jsem si chtěl v roce 2016 koupit svůj první revolver, tak jsem si vybral zbraň od brazilského výrobce Taurus. Byl jsem zklamaný, zpracování bylo nevalné, spoušť drhla. I když mi bylo nabízeno prodejcem, který je i zkušený zbrojíř doladění, tak jsem odmítl a revolver v podstatě nestřílený prodal. A v té době mne tato zkušenost od střílení s revolverem asi i dost odradila. Na výstavě IWA v Norimberku jsem ale vzal do ruky S&W 686 SSR a musel jsem ho mít i já. Super úroveň kvality zpracování, krásný vzhled a skvělá spoušť, čistě bodová a čitelná bodová v SA režimu. V DA režimu měl revolver rovnoměrně hladký chod. Naprosto jiná zbraň než Taurus. Jen mi revolver od Taurusu bohužel potvrdil nelichotivý dojem, který v té době zbrojovka měla díky pistoli PT 24/7. Mělo se jednat o ideální služební pistoli a zbraň pro skryté nošení. Bohužel pistole byly krajně nespolehlivé, střílely samy po pádu na zem nebo i zcela svévolně, pokud byl náboj v komoře. Problém se údajně týkal miliónu pistolí a logicky byla její výroba a prodej ukončeny. Asi je na tom Taurus dnes lépe, ale já nikdy již nebudu fanda této značky.

Ale ani Smith Wesson model 686 SSR nebyl po vybalení z krabice z mého úhlu pohledu bez vady. Alespoň né ten můj kus. Na zbrani jsem provedl 3 úpravy.

1) Při stisku spouště u jedné z komor vždy spoušť trošku zadrhla. Bylo to lehce nepříjemné, ale žádný až tak velký problém. Nicméně jsem nechal revolver u zbrojíře rozebrat, celý mechanismus přeleštit a poté problém vymizel.

2) Nevyhovovala mi červená muška, respektive muška měla kontrastní vložku z červeného polymeru. Nebyly snad nikdy na střelnici světelné podmínky, kdy by se mi neztrácela. To bylo ale hlavně asi mýma né úplně dobrýma očima. Naštěstí je koncipovaná jako výměnná, takže jsem ji nechal vyměnit za zakázkově vyrobenou hranolovou. Při té příležitosti jsem nechal vyměnit i hledí za hlubší od firmy Zendl. Funguje mi to dost univerzálně na střelnici na mířenku, ale i na rychlejší střelbu. Takový univerzál. Na obranu bych však volil u mušky světlovodné vlákno.

3) Revolver nevystřeloval u nábojů SB tak každou desátou ránu. Síla bicí pružiny je ale seřiditelná a musel jsem ji pro 100% spolehlivost nastavit až na maximum. V moment, kdy povolím stavěcí šroubek, revolver již s továrním střelivem SB spolehlivý není.

Odpor SA spouště revolveru jsem naměřil 1,8 kg, v DA režimu jsem změřil odpor na 4,6 kg. Jak se obvykle říká, slušný odpor DA spouště by neměl u revolveru přesahovat 10 liber. Což je zde tak na hraně. Ale já nikdy neměl rád spouště reagující na "fouknutí". Revolver si vyloženě užívám. Jeho kvality podtrhuje i to, že ho stále nalezneme na stránkách Smith Wesson Performance Center, takže je asi stále oblíben. Také jsem ho našel v tuningové úpravě na webových stránkách populární americké ladičské firmy Clark Custom Guns.

Zlom u mne nastal při rekonvalescenci po operaci v nemocnici na konci roku 2022, kdy jsem shlédnul všechny díly Dirty Harryho a dost mne to pobláznilo. I když revolver S&W model 29, co měl Clint Eastwood ve filmech mám už dlouho, tak jsem z něho nikdy nevystřelil ani náboj. Jedná s o výroční edici k 50 letům v krásné dřevěné kazetě a je to spíše sbírková záležitost. A tak jsem raději šel v Praze do „Zbrojovky“ koupit si Colt Anaconda .44 Rem Mag. A také oprášil svůj letitý Smith&Wesson 686 SSR. Kromě historických revolverů mám doma ještě S&W .500 SW a těším se, až přibyde letos v září BFR revolver ve .454 Casull. Všechny revolvery mám v trezoru vystaveny v úhledné vitrínce, tak jak si zaslouží.

Výhody dnešních samonabíjecích pistolí jsou nesporné. Já z revolveru nestřílím tak rychle jako z pistole, neudělám s ním dvojstřel za 0,2 sec, velkorážný revolver nemívá takovou kapacitu válce jako je tomu u zásobníků pistolí, ani se tak snadno nepřebíjí…ale to kouzlo starých časů se mu upřít nedá. Osobně rád zasouvám náboje po jedno do válce a mám rád, když mohu vystřelené nábojnice vysunout růžicí vytahovače do dlaně. Navíc je střílení z revolverů pro mne relax, s pistolemi se nastřílím dost v práci při jejich předvádění zákazníkům. U odstřelovaček na kilometr je to zase tak, že už vyhledávám silný vítr, déšť nebo mráz jako koření střelby. Revolver je pro mne ještě pořád dost výzva.

Revolver 686 SSR je abnormálně přesný na zbraň služebního typu se čtyř palcovou hlavní. A to s běžným továrním střelivem Sellier&Bellot .38 Special SP 158 grs. Mířenkou na 25 metrů v SA režimu se pohybuji s deseti rannou položkou kolem 5 centimetrů maximálně, když mám dobrý den i méně. V pohodě s ním nastřílím obdobně jako se sportovní pistolí Walther GSP Expert. Na 8 metrů dynamickou střelbou v DA režimu vyprázdním válec tak, že rozptyl také obvykle nebývá větší než 10 centimetrů. Dynamiku občas trénuji i s .357 Magnum, zde se mi ale z hlediska přesnosti nejvíce osvědčily celoplášťové střely. Se 38 Special se jedná o naprosto pohodové střílení, ale i s magnumovými náboji je zpětný ráz celkem snesitelný, 686 SSR je kus železa.

Pravdou je, že střelba v DA režimu mi dala ale z počátku zabrat, revolver jsem strhával do různých směrů. A tak jsem nejdříve začal trénovat pomalé spouštění ve dvojčinném režimu jen na krátkou vzdálenost do pěti metrů a snažil se střílet do jednoho bodu. A při rychlejší střelbě jsem si ze začátku snížil sílu na listové bicí pružině kohoutu, jejíž odpor je potřeba při spouštění ve dvojčinném režimu překonat. A to i za cenu, že mi revolver často nevystřelil. A teprve pozvolna ji zvyšoval, až jsem si zvyknul na maximální odpor DA spouště. Začátky nebyly úplně „zadarmo“. Chce to pevný úchop, nenechat se odradit a investovat do né úplně laciného střeliva. Nectnost revolveru a má dlouhodobá zkušenost je, že pokud SSR-ko v DA režimu strhnu, tak neudeří kohout dostatečně silně na zápalník, zápalka se napíchne jen jemně a revolver nevystřelí. A to si při maximální síle listové bicí pružiny. Například Ruger LCR, který používám na nošení na toto netrpí.

Navíc s 686 SSR je to dobrý trénink, protože nekope do ruky jako LCR s ani né dvou palcovou hlavní. Můj osobní pohled je, že revolvery mi přijdou z hlediska střelby dost podobné, nemusí si na ně člověk na obrannou střelbu tolik zvykat jako u různých typů pistolí. Obecně také souhlasím s názorem, že pokud už bych musel na někoho namířit a nedej bože by se ozvalo "nestřílej, to jsem já Karel", tak mám čas s tím něco ještě udělat díky velkému odporu a dlouhému chodu DA spouště revolveru. Neumáčknu spoušť, neudělám pudově naučený dvojstřel tak jak to mám zafixované u pistole. A pokud revolver nevystřelí? Zmáčknu spoušť znovu. To jsou zase výhody revolverů.

Střílení z s revolverem 686 SSR je fakt zábava, nejen na papírové terče, ale i na ocelové gongy (s polopláštěma .38 Special SP). Díky skvělé DA spoušti s ním lze docela slušně rychle opakovat výstřely. Dá se s ním docela neomylně střílet i na 50 metrů. Přidal jsem pár nástřelek na střelnici a foto, jak jsem ale vyměnil dřevěné pažbičky za syntetickou Hogue s vybrání pro prsty. Byla součástí balení při koupi revolveru. Revolver s ní sice nevypadá tak dobře, ale zase pomáhá více tlumit zpětný ráz díky vložce z materiálu Sorbothane. Především u magnumového střeliva. Je fixována jedním šroubem a výměna zabere maximálně pár minut.