SMITH & WESSON 686 SSR

Země původu:          USA                                                                                                        
Ráže:    .357 Magnum / .38 Special +P
Kapacita válce: 6 nábojů
Typ zbraně: revolver SA a DA
Výrobce: Smith & Wesson, Springfield Massachusetts, USA
Sériové číslo: DDA5001
Hmotnost: 1.089 g
Celková délka:       241 mm
Hlaveň:  délka 102 mm (4'')
Značení zbraně:    označení ráže ".357 magnum" na levé straně hlavně, logo výrobce na levé straně rámu, označení "SSR" a logo výrobce na obou stranách pažby, označení "Pro Series" na pravé straně rámu, označení výrobce na pravé straně hlavně
Rok pořízení zbraně: 2016
Pořizovací cena zbraně: 31.276 Kč                      

 

OSOBNÍ ZKUŠENOST SE ZBRANÍ

 
Revolver 686 SSR (stock service revolver) pochází z modelové řady "Pro Series", která dle webových stránek výrobce Smith&Wesson vyplňuje mezeru mezi standardní sériovou výrobou a laděnými revolvery z řady Performance Center. Jedná se o revolver s SA/DA spouští, vnějším kohoutem, kapacitou válce 6 nábojů, 4 palcovou hlavní a ráží .357 Magnum / .38 Special +P. Hlaveň, rám i válec jsou vyrobeny z nerezové oceli, povrchová úprava je saténová, matně stříbrná. Pažbičky jsou ergonomické, dřevěné, obě jsou ve spodní části opatřeny nápisem SSR, je do nich vsazeno stříbrné oválné logo výrobce, příjemně sedí do ruky a nekloužou. Umožňují vysoký úchop pro zvládání zpětného rázu a rychlé opakování výstřelů, což podporuje i skvělá DA spoušť a má to být jeho primární určení. "Stock Service Revolver" je divize IDPA (Mezinárodní asociace defenzivní střelby), jedná se o sériově vyráběné revolvery ráže .38 Special a větší. Rám je typu L, což znamená "medium", střední velikost. Hledí je mikrometrické stavitelné, muška je výměnná. V současné době však již revolver nedokáži v nabídce výrobce najít. Pouze sériové provedení revolveru nebo revolver z custom shopu Performance Center. Což je podle mne škoda. Ostatně jsem pročítal celou řadu hodnocení tohoto revolveru v USA a v podstatě všude je hodnocen jako "must have", čili něco, co člověk musí mít nebo jako král revolverů. S tím, že kvality spoušťového mechanismu jsou přirovnávány k hodinářskému strojku. A s tímto hodnocením se nelze než ztotožnit.
Revolver jsem si sice koupil v roce 2016, ale moc jsem toho s ním v tu dobu nenastřílel. Byla to doba kdy jsem propadnul střílení s odstřelovací puškou a střílení s krátkými zbraněmi jsem věnoval jen minimum času. Až teď v roce 2021 jsem z důvodu Covid-19 a uzavírce kilometrové střelnice opět po pěti letech oprášil krátké zbraně včetně revolveru 686 SSR a musím říci, že mě to začalo strašně bavit. S revolverem nyní střílím docela často. Je abnormálně přesný na zbraň služebního typu se čtyř palcovou hlavní. Na 25 metrů dosahuji standardně rozptylu cca 8 cm u 20 ran, viz fotogalerie, ale revolver umí být ultra přesný. Občas se mi už podaří nastřílet velmi těsný soustřel. Nafotil jsem 10 ran na 25 metrů, 9 ran tři centimety, v součtu deset ran rozhodně pod 5 centimetrů, jedna trochu ulítla. Jak jsem již zmiňoval výše, díky svělé DA spoušti s ním lze rychle opakovat výstřely. Zábava je s ním střílet na ocelové gongy, dá se s ním obstojně střílet i na 50 metrů. Na střelnici používám náboje .38 Special od SB s poloplášťovými střelami o váze 10,25 g (158 grs.). Mám odzkoušeny i náboje .357 magnum stejného výrobce s celoplášťovou střelou o shodné váze, ale zpětný ráz je už značný.
Původně, když jsem si chtěl v roce 2016 koupit svůj první revolver, tak jsem si vybral zbraň od brazilského výrobce Taurus. Byl jsem strašně zklamaný, zpracování bylo nevalné, spoušť drhla. I když mi bylo nabízeno prodejcem, který je i zkušený zbrojíř doladění, tak jsem odmítl a revolver v podstatě nestřílený prodal. Před dalším výběrem jsem zajel na výstavu IWA do Norimberku a S&W 686 SSR mne okamžitě zaujal. Super zpracování, krásný vzhled a božská spoušť, krásně čitelná bodová v SA režimu. V DA režimu hladký čistý dokonalý chod. Naprosto jiná zbraň než Taurus. Jen mi revolver od Taurusu bohužel potvrdil nelichotivý dojem, který v té době zbrojovka měla díky pistoli PT 24/7. Mělo se jednat o ideální služební pistoli a zbraň pro skryté nošení. Bohužel pistole byly krajně nespolehlivé, střílely samy po pádu na zem nebo i zcela svévolně, pokud byl náboj v komoře. Problém se údajně týkal miliónu pistolí a logicky byla její výroba a prodej ukončeny.
Ale ani Smith Wesson model 686 SSR nebyl po vybalení z krabice bez vady. Na zbrani jsem provedl 3 úpravy.
1) Při stisku spouště u jedné z komor vždy spoušť trošku zadrhla. Bylo to nepříjemné a občas to vedlo ke stržení rány a to se strháváním obecně žádný problém nemám. Zbrojíř musel revolver rozebrat, celý mechanismus přeleštit a poté problém vymizel.
2) Nevyhovovala mi červená muška, respektive muška měla kontrastní vložku z červeného polymeru. Nebyly snad nikdy na střelnici světelné podmínky, kdy by se mi neztrácela. Naštěstí je koncipovaná jako výměnná, takže jsem ji nechal vyměnit za zakázkově vyrobenou černou hranolovou. Při té přílžitosti jsem nechal vyměnit i hledí za hlubší od firmy Zendl.
3) Revolver nevystřeloval u nábojů SB tak každou desátou ránu. Síla bicí pružiny je seřiditelná a musel jsem ji pro 100% spolehlivost nastavit až na maximum. Nyní už tento problém nemám. Jen se tímto krokem zvýšil odpor SA spouště na 1,8 kg (v DA ražimu jsem změřil odpor na 4,6 kg). Ale toto mi nijak zvlášť nevadí, spoušť je natolik kvalitní, že odpor spouště nijak střelbu neztěžuje. Naopak mi vyhovuje ránu v SA režimu vymířit a spoušť při výstřelu "cítit". 
Teď už s revolverem jen střílím a užívám si to. Kvality revolveru 686 podtrhuje i to, že si ho vybral sám Smith Wesson jako model do svého custom shopu a také jsem ho našel v tuningové úpravě na webových stránkách populární americké ladičské firmy Clark Custom Guns.