Nové zbraně v trezoru

Colt SAA Bisley: Přesná terčová verze ikonického SAA revolveru s hlavní o délce 5,5'' a v ráži .38-40 Win. Vyráběn byl v letech 1894-1912 a vyrobeno jich bylo 44.350 kusů. Revolver byl pojmenován podle slavné anglické střelnice poblíž obce Bisley. Od SAA se liší delším prohnutým kohoutem, širší spouští a delší rukojetí. Bicí pružina je také jiná, delší a není s SAA zaměnitelná. Revolver se dochoval v krásném a mechanicky prvotřídním stavu. Střenky jsou vyrobeny z tvrdé gumy se vzpínajícím se koněm v jejich horní části. Tento typ revolveru se stal známým, protože ho používal jako osobní zbraň mexický revolucionář Pancho Villa v provedení s perleťovými střenkami. Díky své přesnosti a rychlosti střelby si našly revolvery cestu na místo terčové střelby jako zbraně pro osobní obranu Američanů a také na americký jihozápad do rukou Texaských pohraničníků. Součástí revolveru je dopis Coltu povrzující jeho pravost. Vyroben byl v roce 1904 a má standardní sčíslování 259351 na rámu, lučíku a ve spodní části mezi střenkami. Zakoupil jsem ho v aukci v USA.

Zakoupeno 16.4.2024.

Freedom Arms Model 83 Premier Grade: Ráže .454 Casull, délka hlavně 7,5''. Nejhezčí a nejlépe zpracovaný revolver, který mám. Společně s SAA Bisely mi právě přišel z USA. Je nádherný. Revolvery Freedom Arms jsou evidentně právem považovány za nejlepší jednočinné (SA) revolvery současnosti. Vždyť za konstrukci tohoto revolveru je zodpovědný samotný Dick Casull, tvůrce náboje .454 Casull. Velkorážný revolver v ráži .454 Casull byl představen společností Freedom Arms v roce 1983 a vyrábí se jako Model 83 do dnes! Tento revolver je nesmrtelná legenda. V tomto případě se jedná o vrcholnou řadu Premier Grade. Oproti revolverům z nižší řady Field Grade je hledí je výškově i stranově stavitelné, povrch je lesklý, kdy veškeré kosmetické detaily jsou ručně doladěny k dokonalosti a střenky jsou vyrobeny z tvrdého laminátového dřeva s pryskyřičným pojivem. Bezpečnost revolverů je zajištěna přenosovou pákou. Dobrý je nástřelný list výrobce k tomuto revolveru. Na 25 yardů v podstatě do jednoho bodu.

Zakoupeno 16.4.2024

SCORPION EVO 3 A1: Full Auto. Namontuji kolimátor a vyzkouším, očekávám slušnou spotřebu devítek. Samopal umožňuje střelbu jednotlivými ranami, malou tří rannou dávkou nebo plnou dávkou. Dokoupil jsem na něj ještě zarážku ruky na spodní rail, tak aby se nedostala do blízkosti hlavně. Mile mne překvapila snadnost rozborky samopalu. Součástí balení byly dva zásobníky na 30 ran. Samopal má teleskopickou sklopnou pažbu, dynamický závěr a 7,7'' dlouhou hlaveň se závitem M18x1 na ústí a se stoupáním 1:10. Nainstalován z výroby je tlumič výšlehu plamene. Díky polymerovému rámu vyztuženému skelnými vlákny se jedná o celkem lehkou zbraň, váží 2,6 kg prázdná. Odpor spouště je poměrně vysoký 4,8 kg, ale zase je její chod krásně hladký bez nějakého drhnutí. Na levé straně je napínací páka závěru (lze přehodit i na pravou). Zůstává při střelbě v přední poloze a je dobré, že má samopal i záchyt závěru, narozdíl od MP5/SP5. Dobrý je i trychtýř na ústí zásobníkové šachty usnadňující přebití. V jeden den jsem si koupil Scorpion, HK SP5 a pistoli CSP Classic od Waltheru. Byl to hezký den.

 

Zakoupeno 21.3.2024

Heckler&Koch SP5: Civilní samonabíjecí varianta legendárního samopalu MP5, původem ze šedesátých let v 9x19 mm. I když je SP5 dost drahá zbraň, tak je to něco, co jsem musel mít. Samotná zbraň stojí skoro 75 tisíc, k tomu lišta na montáž kolimátoru za necelých 10 tisíc, kolimátor Holosun z řady Elite za dalších 10 tisíc, nasčítá se to. Ke zbrani je dodáván jeden deseti ranný zásobník, takže bylo potřeba dokoupit ještě 30 ranný za 2,5 tis Kč. Mám variantu s pevnou pažbou a hlavní o délce 8,9''. Puška váží 2,5 kg a má fakt hladkou spoušť. Bicí ústrojí je kohoutkového typu. Stejně jako originál nemá SP5 střeleckou pohotovost, závěr lze ale zachytit v zadní poloze jeho natahovací pákou. Stejně tak má i samonabíjecí verze systém opožděného otevírání závěru za pomocí válečků. Namontuji kolimátor a půjdu vyzkoušet. Nepochybuji, že to bude zábava.

 

 

 

Zakoupeno 21.3.2024

Walther CSP Classic: CSP znamená Classic Sport Pistol, sportovní a převážně ocelová terčová malorážka na .22 LR s dynamickým neuzamčeným závěrem. Žádnou malorážkovou pistoli nemám a tahle se mi zalíbila. Vychází z Hammerli X-Esse, kterou jsem měl, když jsem začínal se střílením. Existují ještě varianty Dynamic a Expert této pistole, ale Classic se mi držel v ruce nejlépe. A navíc v jednoduchosti je krása, je to elegantní pistole. Úchopem mi dost připomíná devatenácet jedenáctku. Ze všech třech variant je také nejlehčí, váží 840 gramů. Mám rád lehké pistole, člověk je při míření déle udrží. Spoušť je nastavena na 1kg, což bude na mířenou střelbu tak akorát. Hlaveň má 5,9'' a k pistoli jsou dva zásobníky na 10 nábojů. Mám připraveny různé náboje na test, tak se těším na to, co se mi s ní povede nastřílet.

 

Zakoupeno 21.3.2024

Colt Cobra 2'': Tak k mé Anacondě a King Cobra Target přibyla ještě Cobra 2''. Kapesní revolver na nošení v ráži .38 Sp +P. Koupil jsem k němu i krásné kožené pouzdro KM Saddlery. Šestiraňák z leštěné nerezové oceli, jištěný přenosovou pákou. Váží přibližně 700 gramů a i když má jen dvoupalcovou hlaveň, tak je super, že se mi na gumovou anatomicky tvarovanou rukojeť vejdou všechny prsty. I na nošení potřebuji zbraň, kterou můžu pořádně chytit, abych se trefil. Všechny revolvery Coltu jsou vizuálně nádherné, mohl bych na nich oči nechat. Stejně tak i na malé Cobře. Z dlouhodobého hlediska jsou všechny spolehlivé a až abnormálně přesné. A zábavné. Jedinou nemocí celé této rodiny jsou mířidla. S muškou s polymerovou vložkou se nedá pořádně zamířit. Mimo King Cobra Target, který má jediný pořádnou mušku s červeným světlovodným vláknem už z výroby. Ještě horší jsou hledí, klepou se, upadává fixační šroubek na stranové nastavení. U Cobry Target i Anacondy jsem si z USA dovezl kompletní nová mířidla od Wilson Combat. U malé Cobry 2" tenhle problém nehrozí, místo hledí je drážka vyfrézovaná v rámu a muška má kruhovou vložku ve zlaté barvě. A hlavně je malá Cobra SA/DA s naprostou luxusní SA bodovou spouští a neskutečně hladkou DA spouští. Revolver sice nemá takovou palebnou kapacitu jako pistole, ale zase je hned připravený ke střelbě. A člověk ho nechtěně neumáčkne. A pokud selže, stačí zmáčknout znovu spoušť. Žádné natahování závěru, skříplé nábojnice nebo nedocvaklé zásobníky. Vyzkoušeno na střelnici. Pro mě dokonalá zbraň na nošení. Vytáhnu a na šest metrů v SA i DA spoušti trefím přesně co chci. Na 10 metrů mířená nástřelka do jednoho bodu a na 25 metrů do 15 centimetrů. Vytřeleno na poprvé 200 ran a ultimátní spolehlivost a ohromná porce zábavy. A kožené pouzdro funguje naprosto skvěle. Jsem prostě fanda revolverů.

Zakoupeno 18.1.2024.

BFR .44 Rem. Mag.: Neodolal jsem a pořídíl si další Biggest "Fucking" revolver. K deseti palcovému ručnímu dělu 45-70 Govt. jsem přidal o něco kompaktnější provedení ve .44 Rem. Mag. A i když se to nezdá, tak tenhle prcek má délku hlavně 5,5'' (což je víc než 1911 Government model). Má kapacitu válce 6 ran a v ruce je cítit pořádný kus železa. S Bisely střenkami je v reálu velmi elegantní. Už jsem ho i vyzkoušel. Čtyři a čtyřicítka ruku neurve, dal jsem dokonce 2 krabičky nábojů (100 kusů). Což není u magnumových nábojů až tak málo. Byla s ním skvělá zábava, takže se mi nechtělo moc přestat. BFR-ka jsou úžasně zpracované a zábavné magnumové revolvery. Konstrukce spoušťového mechanismu je výhradně jednočinná, což má za následek kvalitní bodovou spoušť. V žádném případě jeho nostalgický vzhled nedokáže zapřít podobu s ikonickým SAA revolverem. Prostě legenda od Magnum Research, stejně jako Desert Eagle ve světě pistolí, který vyrábí stejná firma.

Zakoupeno 12.12.2023.

KIMBER K6S TARGET: Lehký a poměrně kompaktní šestiraňák ve .357 Mag/.38 Sp. Se 4'' hlavní, SA/DA-s dvojčinnou i jednočinnou spoští, stavitelným hledím a muškou s červeným světlovodným vláknem. Je úzký, naměřil jsem 34mm, oproti S&W 686 39mm. Je i lehký, váží 0,82kg. Nikdy jsem na toto modernější pojetí revolverů moc nebyl, ale tenhle se mi líbí. Příjemně se drží, na dřevěnou pažbičku se mi vejdou skoro všechny prsty. Což u té verze s vybráním pro prsty u mne neplatí, tam je mi už pažba malá. Už jsem ho i vyzkoušel, je to fakt příjemné střílení, revolver je výborně zpracovaný a přesnost byla až překvapivě dobrá. S lehkými revolvery se mi dobřě střílí mířená střelba. A fungoval spolehlivě, je to dobrá zbraň.

Zakoupeno 4.12.2023.

COLT SAA (Single Action Army, Peacemaker): Asi nejikoničtější revolver všech dob, který jsem si přál mít ve své sbírce. Ačkoliv to byl původem armádní revolver, který americká armáda přijala do výzbroje v roce 1873, stal se také symbolem kovbojů divokého západu. Jak název napovídá, jedná se o čistě jednočinný revolver. Tento kus pochází z roku 1899, takže pořádný kus historie. Jedná se o první generaci tohoto revolveru, s hlavní o délce 5,5'' a v ráži .38-40 Win. Dochoval se v krásném a mechanicky prvotřídním stavu. Střenky jsou vyrobeny z tvrdé gumy se vzpínajícím se koněm v jejich horní části. Revolver se výborně drží a neuvěřitelně na sebe strhává pozornost. Sériové výrobní číslo revolveru je 188677, číslo sestavy je 346. Jupííí, mám originální revolver SAA. Dovezl jsem si ho z aukce z USA.

Zakoupeno 15.11.2023.

COLT 1902 MILITARY .38 ACP: Další z rodiny Browningových samonabíjecích pistolí vyráběná v letech 1902-1928, s uzamčeným závěrem, směřujících k legendární M1911. Už mi chybí jen model 1903 Pocket Hammer. Pistole 1902 Military je u nás poměrně raritní, zakoupil jsem ji v aukci v USA. Oproti modelu 1902 Sporting, který mám také ve své sbírce je těžší, má prodlouženou rukojeť čtvercového tvaru ve spodní části, zvětšenou kapacitu o jeden náboj na 8, záchyt závěru a závěsné oko na patě rukojeti. Ale stále to byla pistole těžká na hlaveň ve slabé ráži a tak neměla příliš naději na přijejtí do armádní výzbroje. Tento kus pistole pochází z roku 1919 a má palečník ve tvaru ostruhy, tak jak měly všechny tyto pistole od roku 1908. Dochovala se v úžasném originálním stavu.

Zakoupeno 15.11.2023.

COLT 1917: Americký armádní revolver na pistolový náboj .45 ACP po vzoru samonabíjecí pistole Colt M1911, která byla od roku 1911 standardní americkou armádní zbraní. Po vstupu USA do 1. světové války v dubnu 1917 neměla americká armáda dostatek těchto pistolí a proto zařadila do výzbroje revolver stejné ráže. Zajímavostí byly půlměsícové klipy, které umožňovaly vytažení bezokrajových nábojnic z válce revolveru a také urychlovaly nabíjení. S revolverem byly vždy používány dva klipy, každý pro tři náboje. Jedná se tedy o 6 ranný SA/DA revolver s hlavní o délce 5,5 palce, doleva výklopným válcem, modřeným povrchem, hladkými ořechovými pažbičkami a závěsným okem na spodní straně rámu. Je to robustní a velmi líbivá zbraň. Tento kus revolveru pochází z roku 1918 a dochoval se velice krásném originálním stavu. Na spodní straně rámu je označen "U.S. Army Model 1917". Stejně tak se k němu dochovalo i originální kožené pouzdro. Revolvery vyráběla kromě Coltu ještě zbrojovka Smith&Wesson, od nich mám meziválečnou verzi Model 1937 pro Brazílii. Je super mít revolvery obou výrobců. Revolver jsem zakoupil v aukci v USA.

Zakoupeno 15.11.2023.

BFR 45-70 Govt.: Biggest Frame ("Fucking") revolver. Když Biggest, tak Biggest. V ráži .45-70 Govt. s obrovsky dlouhou 10'' hlavní. Původně se jedná o náboj plněný černým prachem, přijatý americkou armádou v roce 1973. Dnes zažívá popularitu hlavně v loveckých kulovnicích. V revolveru je to ale šílená záležitost, dá se laborovat až na energii E0=4500J, což je více než u jakéhokoliv náboje 500 S&W. Neuvěřitelné ruční dělo. Něco, co jsem prostě musel mít doma. Jednoduše a prostě Biggest Fucking Revolver. Navíc tenhle obří pětiraňák celý z oceli nádherně vypadá, ještě lépe než na obrázku a vzbuzuje hodně respektu již na první pohled. Konstrukce spoušťového mechanismu je výhradně jednočinná. BFR-ka jsou obecně všechny velmi kvalitně zpracované a mají úžasné krásně bodové spouště. Je to stejná legenda ve světě revolverů jako Desert Eagle ve světě pistolí. Na trhu je již 20 let a od základu byl navržen pro magnumové ráže. Vyrábí ho stejná firma jako Deserta, Magnum Research. Nostalgický vzhled dost připomíná ikonický SAA revolver. Z důvodu vysokých tlaků magnumových ráží nemá revolver výklopný válec, náboje se vkládají po jednom a stejně tak po jednom se vyndavají i vystřelené nábojnice pomocí odpružené tyčky pod hlavní. Bezpečnost je zajištěna přenosovou páku.

Zakoupeno 7.11.2023.

SMITH&WESSON 460: Celoocelový SA/DA pětiraňák na náboj .460 S&W Magnum. Dá se z něho střílet náboji .45 Schofield, .45 Colt, .454 Casull a hlavně těmi magnumovými náboji. Jedná se o provedení V, čili s 5'' hlavní. Narozdíl od delšího bratra XVR s hlavní 8,38'' je tenhle revolver krásně vyvážený a nepřeklápí se na předek. Ale i tak je to poctivý kus železa, verze V váží 1,71 kg. Zpětného rázu je třeba se nebát. Nicméně to bude ohlušující zážitek se silným zábleskem z ústí po výstřelu. Mám připravené od SB náboje JHP a XRG-D, přičemž druhý jmenovaný má E0=2885J a šílenou úsťovou rychlost v0=2110km/h. Něco, co mi doma doposud chybělo. Těším se, jak tenhle medvědobijec bude střílet.

Zakoupeno 7.11.2023.

M16A1 FULL AUTO!!!Tohle bude pořádný kus zábavy. Černá puška, jak byla nazývána Vietkongem během války ve Vietnamu. Originální výroba Colt Hartford USA, v ráži .223 Rem, včetně zásobníku. A hlavně je v provedení Full Auto. Má volič režimu střelby na jednotlivé rány nebo střelbu dávkou. Udávaná kadence je 750 ran za minutu, má 30 ranný zásobník a váží 2,9 kg. Disponuje ručním doražečem závěru jak je to správně u verze A1. Tahle puška funguje na principu odběru povýstřelových plynů z hlavně a uzamčení závěru pomocí rotačního závorníku. Délka hlavně 20''. Puška má dvoupolohové překlápěcí dioptrické hledí, na ústí hlavně je osazena tlumičem výšlehu plamene. Má originální plastové trojúhelníkové předpažbí a plastovou pažbu. Na loweru je označena "COLT M16A1 CAL. 5,56 MM" a "COLT FIREARMS DIVISION COLT INDUSTRIES HARTFORF CONN. U.S.A.". Chromovaná originální hlaveň nese značení "C MP CHROME BORE". Má i originální Coltův nosič závorníku označený "C" a závorník se značením "MPC". Puška má krásnou patinu a je v perfektním mechanickém stavu, včetně vývrtu hlavně. Jedná se o variantu pro civilní trh, tyto pušky začínají 9.XXX.XXX. A ve finále je to krásná sbírková zbraň.

Zakoupeno 20.9.2023.

GLOCK 43X: slimline pistole s jednořadým zásobníkem na 10 nábojů 9mm Luger. S drážkami na závěru vpředu i vzadu a railem na rámu. Celá v černém. Měl jsem v minulosti šesti ranný Glock 43, ale prodal jsem ho. Skákal v ruce jak koza. Glock 43X má oproti němu prodloužený rám, vejde se mi na něj celá ruka. Neodolal jsem ho nekoupit a nevyzkoušet. Když pistoli porovnám s Glockem 45 Gen 5 (kromě rozměrů), tak u 43X na rámu není vybrání pro prsty, pistole má bobří ocas a zdrsnění úchopové části rámu je jemnější. K pistoli jsou dva zásobníky.

 

 

Zakoupeno 12.9.2023.

COLT KING COBRA TARGET: šestiraňák 38 SP/357 Mag z nerezové oceli. Tenhle revolver jsem si vyhlídnul na IWA 2023 v Norimberku. Jedna ze zbraní, která se mi na veletrhu nejvíce líbila. A konečně si ho koupil. Zaujala mne neskutečně hladká DA a perfektně bodová SA spoušť. V provedení ve vysokém lesku, společně s ořechovými střenkami s coltovým medailonem na každé straně vypadá revolver fakt luxusně. Střenky jsou tak spasované, že je potřeba se zadívat, aby bylo vůbec poznat, že jsou dvoudílné. Uzamykání válce je naprosto precizní. Tato verze target má hlaveň 4,25'', stavitelné hledí a červenou světlovodnou mušku. Výrobce uvádí, že váží 1.020 gramů, já navážil necelé kilo. Takže takový lehčí brácha Pythonu, váží o něco méně i než můj S&W 686 SSR. Američtí recenzenti udávají, že se s revolverem dá nastřílet do 5 centimetrů na 25 yardů, takže přesný určitě bude. Jdu ho vyčistit a zatím uložit do vytrínky do dobré společnosti se S&W .500, S&W 29 .44 Rem Mag, S&W 686 .357 Mag a Colt Anaconda .44 Rem Mag. V září přibyde ještě BFR ve .454 Casull. Neuvěřitelně se těším s Cobrou na střelnici. 

Zakoupeno 28.8.2023.

COLT 1902 SPORTING .38 ACP: další z Browningových pistolí s uzamčeným závěrem do mé sbírky. Pistole se dochovala v krásném originálním stavu a má zdokumentovanou historii. Vyrobena byla počátkem roku 1907 a 15. června téhož roku byla odeslána kapitánu W.G. Coxovi ze společnosti Whites Ltd. Na závěru má standardní popis, v jeho levé části vzadu logo vzpínající se koně v kroužku, natahovací drážky závěru v zadní části, které byly výrobně představeny v roce 1905, kulatý bicí kohout se zdrsněním a hladkou spoušť. Střenky jsou čokoládově hnědé z tvrdé gumy s logem koně uprostřed a nápisem Colt v horní části. Pistole má originální povrchovou úpravu a mechanicky je v perfektním stavu. Krásný příklad vývojového modelu vedoucí k legendární pistoli 1911. Zakoupeno v aukci v USA, u nás tato pistole není příliš běžná.

Zakoupeno 20.7.2023.

COLT M1911 .45 ACP: originální prvoválečná armádní pistole od Coltu, která se dochovala ve výjimečném stavu a navíc včetně pouzdra, sumky a dvou náhradních zásobníků. Vyrobena byla v roce 1917 a 6. září v tom samém roce byla poslána do státní zbrojovky Springfield Armory. Na levé straně závěru má standardní značení včetně vzpínajícího se koně, na pravé straně závěru nese označení "MODEL OF 1911 U.S. ARMY" a na levé straně rámu "UNITED STATES PROPERTY". Za spouští nalevo je vyražena inspekční značka GHS. Typicky se liší od M1911A1 tím, že má rovný domeček bicí pružiny, dlouhou spoušť, za lučíkem nemá půlměsícová vybrání, na střenkách má charakteristické kosočtverce, má dlouhý palečník bicího kohoutu nebo krátký bobří ocas dlaňové pojistky. Mám i pistoli M1911A1 od Coltu, ale tato předchůdkyně je vzácnější. Zakoupeno v aukci v USA.

Zakoupeno 7.3.2023.

 

 

BFR revolvery

Biggest Frame Revolver, nestárnoucí legenda ve světě revolverů. Na trhu je již dvacet let a od základu byl navržen pro magnumové ráže. Nabízíme v .357 Mag, . 45-70 Govt, .44 Mag, .454 Casull a .500 S&W. Tento dnes již legendární revolver  je kompletně vyráběn v USA. Vyznačuje se SA spouští, provedením z nerezové oceli a precizní hlavní s bezkonkurenční přesností. Ideální pro milovníky revolverů s velkým rámem a pořádné rány! V kombinaci s Bisley střenkami umí být také velmi elegantní. Revolver od Magnum Research, výrobce stejně legendární pistole Desert Eagle.