Springfield Armory Garrison 9x19

Může spolehlivě fungovat pistole 1911 5’’ v devítce?

Může, ale není to „zadarmo“. Pistole 1911 byla zkonstruována na náboj .45 ACP a nikoliv na kratší a méně výkonný náboj 9mm Luger. Navíc se zužující se nábojnicí. V zásadě je potřeba dodržovat několik základních pravidel, bez kterých tyto zbraně prostě nefungují. Je potřeba jiný přístup, kdy se ale devítková pistole odvděčí vyšší kapacitou zásobníku, cenově dostupnější střelbou a kultivovanějším střeleckým projevem. Se slabším zpětným rázem a menším zdvihem ústí hlavně po výstřelu oproti pětačtyřicítce . A s devítkou se dá střílet i na poppery, čili ne jenom dělat díry do papíru na 25 metrů. Sice ráže .45 ACP k pistoli 1911 neodmyslitelně patří, ale nemusí být to pravé pro každého. Ona totiž vyžaduje pevný úchop, a navíc starší lidé a slabší jedinci mohou mít problém s natažením závěru primárně z důvodu tuhosti jeho vratné pružiny, která bývá u devítky obvykle až o třetinu menší.

Jaká jsou teda ta pravidla pro fungování pistole full size pistole 1911 (5’’) na náboj 9x19?

  1. Na záběh pistole na prvních minimálně 200 ran je potřeba použít výhradně celoplášťové (FMJ) náboje s ogivální střelou o minimální váze 124 grs.
  2. Po záběhu pistole je možné obecně použít jakýkoliv kvalitní devíti milimetrový náboj 9x19  s celoplášťovou ogivální střelou s power factorem minimálně 126.000 kgr* fts (což není nic jiného než vyjádření hybnosti střely, hmotnost*rychlost). A s celkovou délkou náboje min. 1,110”. Což splňují oba naše populární náboje SB 9mm Luger FMJ 115 i 124 grs. Pokud pistole spolehlivě funguje s nábojem FMJ 115 grs., bude obvykle fungovat i s těží FMJ střelou. A to včetně nábojů +P, ale zde je třeba dát pozor na překročení maximálních tlaků.
  3. Pistole v devítce vyžadují častější a preciznější čištění než ty v .45 ACP. A to včetně zásobníků. Maximum pro řádné vyčištění je přibližně 300 kusů vystřelených nábojů. U laciných nábojů se střelným prachem nevalné úrovně může být potřeba vyčištění pistole ještě častější. Pokud je pistole dostatečně namazaná nízko viskózním olejem, tak znečištění bývá jedním z důvodů, že se pistole seká při podávání nábojů do komory.
  4. Pravděpodobnějším důvodem sekání bývá obvykle spíše ale typ střely u použitého náboje. Realita je taková, že pistole vyloženě nefungují s některými střelami s řízenou deformací užívanými pro osobní obranu, které jsou zploštěny v přední části. Spolehlivost pistole s takovýmto nábojem je vždy třeba řádně vyzkoušet na střelnici.
  5. Pro záběh pistole i po něm je třeba použít vyšší množství lubrikantu, než je běžné. Týká se to drážek rámu a závěru, ve kterých se závěr pohybuje. Je skutečně potřeba se dostatečné lubrikace nebát. Musí se jednat o olej s nízkou viskozitou, jako je třeba Break Free CLP nebo Wilson Combat Ultima Lube-II Light Oil. Tyto oba oleje fungují i za nízkých teplot. Nikdy nesmí být použity vysoko viskózní oleje nebo vazelíny. Nejčastějším problémem fungování 1911-tek v 9x19 je nedostatečná lubrikace, použití olejů s vysokou viskozitou a nedostatečně pevný úchop.
  6. U pistole plné délky je vhodné pro její záběh použít vratnou pružinu závěru o tuhosti 12,5 lbs, která může v pistoli zůstat i po dobu celou její životnosti a nebude způsobovat její nadměrné namáhání.
  7. Pokud závěr nezůstává po vystřelení posledního náboje zachycen v zadní poloze nebo pistole nábojnice po výstřelu nevyhazuje, tak je možné situaci řešit náboji s větším power facktorem. Nebo použít ještě lehčí vratnou pružinu závěru, lze doporučit i 11 lbs pružinu, ale výslovně jen pro záběh. Na to odlehčování vratných pružin je dobré jít ale pozvolna, tak aby závěr naopak nepřestal uzamykat. Vratné pružiny je možné i individuálně odlehčovat jejich zkrácením/uštípnutím až o dvě otočky. Jedná se však o nevratný proces. A je potřeba vždy zkracovat jen tu přední část, vratné pružiny nelze do pistolí 1911 vkládat univerzálně.
  8. U pistolí plné velikosti je po záběhu možné použít i tzv. shock buffer, čili tlumící podložku zpětného rázu vsazenou mezi vratnou pružinu a její vodící tyčku. Na klasické pistole 1911 s hlavní 4” a kratší by neměl být buffer použit nikdy.

A má osobní zkušenost? V poslední várce zbraní od Springfield Armory jsme do 3E ZBRANĚ dovezli i jednu pistoli 1911 Garrison 5’’ 9mm Luger. Garrison je taková líbivá Amerika v nerezovém provedení. Ve standardním Springfieldovském celokovaném provedení, kdy jejich pistole bývají obvykle dost nesmrtelné. Garrison se pořád drží klasické Browningovy koncepce s uzamykáním závěru pomocí žeber na hlavni a s jejím výkyvem za pomoci řetízkového článku. Ale má některé modernější prvky. Jako jsou nízko profilová a přesto dobře čitelná mířidla, odlehčený bicí kohout, prodloužený bobří ocas dlaňové pojistky zaručující větší bezpečnost úchopu. Má také rovný domeček bicí pružiny a dřevěné střenky s kosočtverci, kdy oboje evokuje vzhled původní vojenské pistole M1911. Spoušť má drážkování, tak aby na ní prst neklouzal a je esteticky odlehčena pomocí tří otvorů. Pistole má i velmi přesnou match grade hlaveň. Což není jen taková marketingová hláška, Springfieldy jsou opravdu přesné pistole. Navíc platforma 1911 je spolehlivá kohoutková pistole s dobrou spouští, se střelecky příjemným sklonem rukojeti, vyloženě vybízející k přesné střelbě. Kapacita zásobníku Garrisonu je devět nábojů 9mm Luger a s váhou 1,08 kg není pistole ani nijak zvlášť těžká.

Před vánocemi si Garrisona zakoupil zákazník, který už měl u nás od Springfieldu zakoupeny i jiné zbraně, konkrétně pistoli Mil-Spec .45 ACP a pušku Saint Victor .223 Rem. A z důvodu dlouhodobé spokojenosti s nimi se rozhodl pro Garrison v devítce. Hned po vánocích mi ale volal, že pistole vůbec nefunguje, vystřelí jen jeden náboj a už nepřebije. S tím, že závěr se po výstřelu posune ani né do poloviny své dráhy. Obratem jsem vyrazil k němu domů, abych pistoli vyzvedl, vyzkoušel a problém vyřešil.

Nejdříve jsem Garrisona rozebral, vyčistil a styčné plochy rámu a závěru namazal olejem Break Free CLP. A to protože byla bohužel pistole novým majitelem promazaná vazelínou. Odkazoval se na radu předsedy jejich střeleckého klubu, že když je to ta devítka, tak je třeba ji před prvním střílením namazat vazelínou pro co nejhladší chod závěru. Což nebyla vskutku dobrá rada a bylo to důvodem, že se závěr po jeho odemčení skoro nepohnul. Po vyčištění a lubrikaci jsem se vydal na střelnici. Ale ani tak  s náboji SB FMJ 124 grs. nefungovala pistole úplně dobře. Sice už přebíjela spolehlivě, ale po vystřílení dvou zásobníků nezůstal závěr zachycen v zadní poloze. A tak jsem po jejím dalším rozebrání a namazání rovnou ještě vyměnil i vratnou pružinu závěru za lehčí a velmi kvalitní s tuhostí 12,5 lbs od Wilson Combat, kterou jsem si vzal na střelnici pro jistotu s sebou. Následně jsem již vystřílel 200 kusů nábojů SB 124 grs FMJ a pak jednu krabičku SB 115 grs FMJ bez jediného problému. Jelikož jsem to i natáčel, tak bylo vidět, jak nábojnice vylétají stabilně a dynamicky ven z výhozního okénka. Na videu, kdy byla v pistoli instalovaná originální pružina od Springfieldu, nábojnice z pistole postupně spíše jen vypadávaly. Hodnocení zákazníka po vrácení pistole bylo ve finále následující: „Včera jsem vyzkoušel Vaší pistoli Colt 1911 nerez 9mm. Po výměně pružiny pistole pracuje bezvadně, vše bylo bez chyby. Jsem velmi spokojen. Krásná pistole a ve výborném provedení.“ A za mne musím říci, že jsem o full size pistoli 1911 v devítce nikdy nestál. K pistoli 1911 patří .45 ACP a vždy jsem hodně inklinoval k velkým rážím, proto mám ve sbírce dost revolverů, ale třeba žádnou malorážku. Ale po zkušenosti na střelnici se mi ji nechtělo moc vracet, devatenácet jedenáctka v devítce byla až nad moje očekávání zábavná. A jelikož jsme žádný další model Springfield Armory 1911 v devítce skladem ve 3E ZBRANĚ neměli, tak jsem si nechal rovnou devítkového Cabota National Standard. Těším se po dovolené na test, i zákazníci si s ním určitě na naší střelnici v budoucnu rádi zastřílí. Navíc k pistoli skoro za čtvrt miliónu se člověk běžně nedostane.