AR-15 Wilson Combat a Springfield Armory

O puškách AR-15

AR-15 je na civilním trhu bezpochyby nejpopulárnější platforma samonabíjecích pušek na světě. Pro střelce je dobré, že velké poptávce odpovídá i široká nabídka zbraní. A i u nás je dost z čeho vybírat. Ale i tak jsem se rozhodli ve 3E ZBRANĚ na náš trh s AR patnáctkami vstoupit a nabídnout něco nového, co by mohlo náš trh obohatit. Konkrétně se jedná pušky od dvou amerických výrobců Wilson Combat a Springfield Armory. Obě značky se mohou pyšnit tradicí ve výrobě zbraní již od 70. let minulého století.  I když je AR-15 velmi modulární platforma, tak snahou obou výrobců je nabídnout již odladěné zbraně a nejsou příliš vhodné k nějakým individuálním přestavbám. První z nich, Wilsony, jsou skutečně dotažené k dokonalosti a patří mezi vrcholnou „high endovou“ produkci AR-15. Springfieldy zase vynikají precizním řemeslným zpracováním a jsou našlapané prémiovými díly za bezkonkurenčně příznivou cenu.  V USA je navíc výrobce Springfield Armory známý tím, že by nikdy na trh nepustil nic, co by perfektně nefungovalo a jejich pistole a pušky jsou zde fakt velmi oblíbené. I u pušek Springfield je minimum dílů, které bychom mohli nazvat standardními a nabízela by se zde možnost pro nějakého vylepšení. Napadá mě snad jen vratná pružina. Ale to neznamená, že by byla nějak špatná, funguje dobře. Vždyť i použité díly od Magpul, Bravo nebo Rogers patří mezi špičku a jsou tím, co chceme na zbraních mít a běžně si za ně připlácíme. Všechny nabízené pušky shodně fungují na principu odběru tlaku plynů z hlavně po výstřelu, které působí přímo na čelo nosiče závorníku (tzv. direct Impingement) a závěr je uzamčený rotací závorníku. Což střelci poskytuje oproti pístovým variantám jednodušší konstrukci zbraně, která je pak lehčí a bývá obvykle s menším zpětným rázem. Dodáváme je všechny v oblíbené délce hlavně 16'', kdy se jedná se o široce univerzální zbraně. A všechny jsou konstruovány pro střelbu nejen civilními náboji .223 Rem, ale i vojenskými 5,56x45mm NATO. Navíc je to pravá americká klasika.

 

WILSON COMBAT:

Společnost Wilson Combat se proslavila hlavně díky svým ručně vyráběným pistolím 1911. Jsou to skutečně exkluzivní devatenácet jedenáctky a jedny z těch nejlepších, co si můžete koupit. Za mne určitě. V USA si Wilson Combat drží reputaci jedné z nejuznávanějších značek pro kvalitu, spolehlivost a inovativní přístup v oblasti střelných zbraní. Vždyť také Bill Wilson je legenda. V roce 1977 založil společnost „Wilson’s Gun Shop”. Než se společnost Wilson Combat stala tím, čím je nyní, tak byl v 70. a 80. letech Bill Wilson jedním z nejlepších střelců Ameriky. Spával po levných hotelech, jedl ve fastfoodech a absolvoval až 35 závodů ročně. A vyhrával, hodně vyhrával. V 80. letech však začal pociťovat nedostatek kvalitních dílů na zbraně, jako byly zásobníky, spouště, pružiny, střenky, atd. Využil svých zkušeností z klenotnické dílny v Berryville v Arkansasu svého otce, začal je sám vyrábět a tyto díly tvoří významnou část produkce Wilson Combat až do dnes. A nakupuje je od nich i řada dalších renomovaných ladičů pistolí 1911. Nakonec v 90. letech začal Bill Wilson vyrábět celé zbraně. Jeho motem je, že zbraň se stává zbraní Wilson Combat, až když projde rozsáhlým procesem zkušebních střeleb a výstupní kontroly. A zbrojíři Wilson Combat patří k těm nejzkušenějším, někteří mají dokonce až 25 leté zkušenosti s výrobou custom zbraní. Mimo civilních střelců najdeme jejich pistole také v rukou ozbrojených složek Delta nebo Navy Seal. Bill Wilson mimo jiné stojí také za vznikem IPDA (Intenational defensive pistol association, Mezinárodní asociace střelby z obraných pistolí), která čítá zhruba 22.000 členů. Takže až taková je Wilson Combat legenda.

Jejich pistole jsou zjevně něčím, co u nás chybělo. První zásilka jejich pistolí se u nás ihned rozprodala a nyní čeká na zkušebně dalších 20 pistolí a to společně s puškami AR-15, AR-9 a AR-10 Super Sniper. A jako u pistolí se i u pušek jedná o zbraně s nekompromisní kvalitou výrobního zpracování pro tu nejnáročnější klientelu, které ale odpovídá i cena. Za pořízení zbraní od Wilson Combat je potřeba si vždy sáhnout hlouběji do kapsy a většina střelců si je nebude moci bohužel nikdy dovolit. Mimo jiné stojí za zmínku, že v nabídce výrobce najdeme kromě pistolí a pušek opět i brokovnice. Pušky AR-15 nabízí Wilson Combat celkem ve 14 rážích, což je dost. Od námi dovezené 5,56/.223, přes populární 300 Blackout, stálice 6,8 SPC nebo .458 Socom, až po nové ráže v nabídce jako 6,5 Grendel, .224 Valkyrie, .350 Legend nebo .22 Nosler. A jelikož se pušky nabízí i v několika dalších rážích, tak je evidentní, že je na trhu dostatečná poptávka, když svou nabídku výrobce takto rozšiřuje. V ráži .223 je stejně pestrá i nabídka modelů. Nabízená puška nese označení Recon Tactical, ale je možné si objednat také například variantu se zkrácenou 8“ nebo 11,3“ hlavní SBR Tactical. A nebo pušku, která vznikla ve spolupráci s veteránem Delta Force Paulem Howe v atraktivní kamufláži FDE.

Pušky AR-15 od Wilson Combat byly navrženy pro vysokou přesnost a rychlou kadenci střelby, takže se střelec nemusí bát hlaveň zahřát sériemi rychlých výstřelů. Jsou vyráběny ručně v Beryville v Arkansasu. Srdcem pušky je vysoce přesná, těžká "match grade" hlaveň (terčové kvality) s kanelováním pro lepší ochlazování hlavně při dynamické střelbě a v kombinaci se stoupáním 1:8 je schopna stabilizovat širokou váhu střel. Hlavně jsou vyráběny metodou rotačního protahování/protlačování za studena za pomocí drážkovacího trnu a následně ručně leštěny, hlavně jsou pak skutečně velmi přesné. Wilson Combat si je vyrábí sám. Na ústí hlavně je umístěna hybridní úsťová brzda, kompenzátor a tlumič výšlehu plamene v jednom, vlastní konstrukce Wilson Combat, tzv. Q-Comp. Snahou výrobce bylo i snížení hluku po výstřelu. Pro vysokou odolnost proti korozi a dlouhodobou životnost je Q-Comp vyroben z legované oceli s povrchovou úpravou Melonite QPQ.  Montuje se na závit 5/8x24’’. Dalším klenotem pušky je na AR-15 dost unikátní spoušť TTU (Tactical Trigger) M2 nastavená na odpor 1,8kg. Je fakt skvělá, má krátké namáčknutí, pak je jasně čitelný bod výstřelu a stejně i reset je krátký, čitelný. Jde s ní opakovat výstřely fakt rychle. Spouště Wilson Combat jsou perfektní na všech jejich zbraních a tahle na AR-15 spíše připomíná spoušť jejich devatenácet jedenáctky.

Upper a lower, čili spodní a horní pouzdro závěru jsou vyráběny z jednoho kusu vysokojakostního leteckého hliníku 7075-T6. Jejich povrch je tvrdě anodizován, následně opatřen patentovanou povrchovou úpravou Armor-Tuff a oba díly odpovídají armádní specifikaci Mil-Spec. Vyráběny jsou vždy jako obrobek vždy z jednoho kusu materiálu, takže zpracování je precizní všude i na vnitřních plochách. Navíc povrch je vždy ještě ručně upravován pro následnou povrchovou úpravu. Předpažbí je osmihranné, plovoucí (free-floating) s montážními otvory M-lok po celé délce. Je extrudované z hliníku 6005A-T5, je lehké, pevné a jeho povrch je opět Mil-Spec tvrdě anodizován.

Pušky jsou již v základu vybaveny celou řadou atraktivních prémiových prvků. Jednak je to teleskopická pažba Rogers Super-Stoc, která je dnes často považována za jedničku v pažbách pušek AR-15. Je nastavitelná do 6 poloh a disponuje fixováním polohy. Čili má dvě páčky. První z nich klasicky uvolňuje pažbu pro nastavení do požadované polohy, druhá z nich otočením vzhůru pažbu v konkrétní poloze pevně zafixuje. Fixační páčku lze snadno přehodit z pravé strany na levou. Stlačením páčky pro nastavení polohy se uvolní i ta fixační. Je to rychlý a výborně fungující mechanismus. Rukojeť pušky je WC BCM Starburst Gunfighter, čili se jedná o výsledek spolupráce Wilson Combat a populárního amerického výrobce Bravo. Rukojeť má velmi příjemnou texturu a uvnitř má uzavíratelnou vodotěsnou schránku na drobné příslušenství. Buffer pušek je karabinový, vratná pružina je vlastní výroby Wilson Combat. Je plochá, se 40 otočkami. Sestava závorníku a nosiče závorníku je opatřena směsí niklu a bóru, což zvyšuje životnost a odolnost. Lučík spouště je zvětšen pro střelbu v rukavicích. Puška má nízkoprofilový plynový nástavec (gas block). Pro snadné navedení zásobníku do šachty je puška vybavena magwellem vyfrézovaným v loweru, který dle mé zkušenosti funguje fakt skvěle.  Po celé horní délce upperu a předpažbí je puška opatřena picatinny lištou pro montáž kolimátoru, optického zaměřovače nebo jiného příslušenství.

Ovládací prvky nejsou nijak odlišné od klasických pušek AR-15, spíše jejich design je až umělecky vyvedený, jako je tomu třeba u páčky vypouštění závěru. Natahovací páka je klasicky ve tvaru „T“, výhozní okénko na pravé straně má krycí dvířka a je opatřeno deflektorem (odražečem nábojnic). Na pravé straně je tlačítko uvolnění zásobníku, na levé manuální pojistka a tlačítko vypouštění závěru. Pušky jsou nabízeny v černé barvě nebo s cerakotovou povrchovou úpravou v barvě Battle Camo. Součástí pušky je i bohaté příslušenství. Jednak 3 zásobníky, dva desetiranné, PMAG a Lancer. A pak jeden 30 ranný od Wilson Combat. Dále také mechanická sklopná mířidla Wilson Combat v hliníkovém provedení, čili žádné plasty, vertikální předpažbí, další krátká picatinny lišta, rozhraní pro rychloupínací oko řemenu s fixací na M-LOK, kdy další QD bod je v dolní části pažby. A samozřejmě nesmí chybět designově vyvedená taška s logem Wilson Combat, která karabinu perfektně chrání při transportu a má čtyři kapsy pro náhradní zásobníky. Závěrem mohu říci svůj osobní názor, že Wilson Combat povýšil platformu AR-15 na vyšší úroveň než je u těchto pušek obvyklé.

 

SPRINGFIELD ARMORY:

Se Springfield Armory na našem trhu začínáme, ale do budoucna budeme nabídku jejich zbraní rozšiřovat. Máme naobjednané široké spektrum zbraní, včetně populární pistole SA-35 (klon Browningu HP). Nyní jsme již ale naskladnili pistole Operator, Ronin a pušky Saint Victor a Saint Edge. Při pohledu na jakoukoliv zbraň od Springfield Armory, pušku či pistoli, Vás jako první praští do očí precizní zpracování. A to opravdu naprosto všude. Mně po prvním rozebrání pušky úplně uhranulo čisté zpracování sestavy závěru a vnitřních ploch upperu a loweru. A pak hned nízká cena. Za mne lze až těžko uvěřit, co vše Springfield a v jak kvalitním provedení za takovou cenu nabízí. Puška Saint Victor je střední řada z rodiny Saint. Saint Edge je zase vrcholný model a také stojí za to. Existuje ještě ekonomické provedení opět s názvem čistě Saint, ale tu aktuálně nenabízíme. Saint Edge lze objednat také ve futuristicky vypadající verzi ATC, Accurized Tactical Chassis.

První z nabízených pušek Saint Victor je účelově zkonstruovaná ar patnáctka s řadou nadstandardních prvků. Navíc je tato puška lehká, váží pouhých 2,97 kg. Dodáváme ji v černé barvě. Puška má plovoucí hliníkové předpažbí s otvory M-LOK, které se příjemně drží a má prémiovou stavitelnou pažbu BCM GUNFIGHTER Mod 0 SOPMOD od společnosti Bravo. Pažba je kromě zasunuté polohy nastavitelná do 3 střeleckých poloh, má krásně měkčenou botku se zdrsněním proti klouzání v rameni a tlumení zpětného rázu. Na tubusu je precizně usazena bez jakýchkoliv vůlí. Pažba má také v zadní části na obou stranách rychloupínací QD očko pro řemen a stejné očko je i na zadní straně loweru. Pistolová rukojeť je také od společnosti Bravo a jedná se o model BCMGUNFIGHTER Mod 3 s vylepšenou ergonomií, které zároveň zajišťuje jistý úchop. Uvnitř rukojeti je standardní uzavíratelná vodotěsná schránka pro drobné příslušenství.

Puška má dvoustupňovou spoušť. Je to typ vojenské spouště, někdy je nazývaná GI. Ale tato je výborná. Je krásně hladká v celém svém průběhu, žádné drhnutí, při každém výstřelu je konzistentní. Žádná ta příšerná vojenská spoušť, kterou má většina sériově vyráběných pušek AR 15. Fakt se povedla. Má rovný jazýček a je ošetřena směsí niklu a bóru pro maximální dlouhodobou životnost a odolnost, což je opravdu prémiová záležitost. A hlavně tato povrchová úprava snižuje tření. Spoušť má relativně dlouhý chod a i dlouhý reset, který je ale stále dobře čitelný.

Pušku je možné osadit zaměřovačem a součástí dodávky jsou také mechanická sklopná mířidla Springfield Armory. Hledí je překlápěcí, dioptrické a stranově stavitelné, muška je výškově stavitelná a má na bocích chrániče. Pro jejich odklopení je potřeba silně zmáčknout jejich aretační čep, takže nehrozí jejich nechtěné vyklopení.  Za účelem montáže zaměřovače je puška vybavena picatinny lištou na vrchní straně pouzdra závěru a začátku předpažbí. Ihned je poznat, že se jedná o prémiovou zbraň, napojení obou částí lišty je naprosto precizní a ani po hmatu není vůbec cítit. Zajímavostí je velmi účelné číslování slotů/drážek picatinny lišty, tak aby bylo možné optiku v případě jejího sejmutí opětovně také rychle vrátit do stejné polohy.

Povrchová úprava horní a spodní části pouzdra závěru (upper/lower receiver) odpovídá náročné armádní specifikaci Mil-Spec, kdy tyto díly jsou pro vysokou odolnost tvrdě anodizovány. Obě části jsou vyrobeny z vysokojakostního leteckého hliníku 7075-T6, vyznačujícího se vysokou pevností a dlouhodobou životností. Takže lower i upper jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako je tomu v případě pušek Wilson Combat. Rozdíl je ale v technologii výroby, kdy se jedná o výkovky a v případě pušek od Wilsonu jsou to obrobky. Proces kování je pro Springfield Armory typický a na svém webu výrobce vysvětluje výhody tohoto výrobního procesu oproti laciným odlitkům. Velmi si za tímto procesem výroby kováním stojí a odlitky u některých konkurenční pušek AR-15 zjevně považují za to největší zlo.

Co fakt je pecka, že pro maximální přesnost pušky funguje sestava loweru a upperu jako patentovaný systém Acu-Tite, kdy je možné po sejmutí pistolové rukojeti pomocí šroubu odstranit nežádoucí vůle nebo naopak předpětí mezi oběma částmi. Tohle opravdu nelze nalézt ani u mnohem dražších výrobců a modelů. Puška je vybavena pro AR-15 typicky odpruženým víkem výhozního okénka, natahovací pákou tvaru „T“ a odražečem nábojnic. Páčka manuální pojistky má dvě polohy s jasnými piktogramy zajištěno/odjištěno a lze ji standardně zajistit jen při nataženém bicím mechanismu. Doražečem závěru je puška také vybavena. Lučík spouště Bravo B5 Systems je vyroben z lehkého polymeru  a je zvětšený pro střelbu v rukavicích. Puška používá těžký "H" wolframový karabinový buffer, tubus má rozměry Mil-Spec. Na ústí hlavně je upevněna účinná úsťová brzda vlastní konstrukce Springfield Armory.  Ke každé zbrani je 10 ranný zásobník PMAG od společnosti Magpul a je možné dokoupit i 30 ranný v případě předložení výjimky na nadlimitní zásobníky.

Hlaveň pušky je 16 palcová se stoupáním 1:8 s tendencí stabilizovat širokou váhu střel a s odolnou povrchovou úpravou Melonite. Vyrobena je z chrom- molybden-vanadové oceli 4150 CMV. Jedná se o lehkou hlaveň z vysokojakostní pevné oceli kombinující vysokou přesnost a dlouhodobou životnost. Korozivzdorným povlakem Melonite je opatřena i sestava závěru M16. Závorník i nosič závorníku jsou vyrobeny z legované oceli 9310 a jsou navíc tzv. HPT/MPI. Což znamená výstupní kontrolu magnetickou rezonancí těchto dílů na skryté vady a odzkoušení při působení zvýšených tlaků. A ve výsledku opět dlouhodobou životnost a funkčnost. Gas block (plynový nástavec) je nízko profilový střední délky.

Pušky jsou dodávány v kvalitně provedené látkové tašce, která je perfektně ochrání při transportu na střelnici. Uvnitř puška nijak nelítá, protože je fixována na dvou místech suchým zipem. Na boku tašky jsou dvě kapsy pro náhradní zásobníky. Takže už i toto je v "základu" zbraně a není potřeba si připlácet.

Saint Victor je spíše vojensky vyhlížející puška pro zastánce tohoto stylu. Na druhou stranu Saint Edge je vysoce prémiová sportovní zbraň.

Saint Edge se řadí se mezi nejlepší pušky tohoto typu na trhu. Jedná se o vrchol v oblasti zbraňového inženýrství. Již v základu je vyloženě našlapaná řadou prémiových prvků a snese tak srovnání s jakoukoliv individuálně postavenou custom puškou. Což bylo i cílem Springfield Armory při vývoji této pušky. Její cena je ale vzhledem k tomu co vše nabízí naprosto bezkonkurenční. A váhově je ještě lehčí než Saint Victor, váží pouhých 2,80 kg. Pušce Saint Edge za mne nelze cokoliv vytknout. Opět ji dodáváme v černé barvě.

Oproti pušce Saint Victor nabízí za relativně směšný nárůst ceny 5 tisíc korun navíc řadu vylepšení pro ty, kdo chtějí udělat z vojenské zbraně sportovní speciál. Vylepšení jsou následující:

1) Spoušť. Saint Victor má sice skvělou GI spoušť, ale Saint Edge má naprosto luxusní bodovou spoušť. Je to vrcholná spoušť, jakou lze na AR puškách mít. Těžko takovou najdete na jakékoliv jiné továrně vyráběné pušce AR 15. Nemá žádné namáčknutí, jen čistě bod. A i reset je pro rychlé opakování výstřelů extrémně krátký, ale jasně čitelný. Má rovný jazýček a povrchovou úpravu Melonite pro maximální dlouhodobou životnost a odolnost proti korozi. Je řešena jako modulární. Její provedení dosahuje stejné úrovně jako je tomu u vrcholných spouští Wilson Combat nebo jiných prémiových výrobců. Žádný zbytečný mrtvý chod spouště, jen bod, prostě nádhera.

2) Za účelem montáže zaměřovače je puška vybavena dlouhou picatinny lištou na celé vrchní straně pouzdra závěru a předpažbí. Mechanická mířidla jsou identická jako u modelu Saint Victor a jsou součástí zbraně v základu.

3) QD očka pro uchycení řemenu jsou nejen na zadní, ale levé i pravé straně loweru. Takže existuje celá variace možností, jak uchytit řemen dle individuálních preferencí každého střelce.

4) Lower není kovaný jako u Saint Victor, ale je to odlehčený obrobek vyráběný z jednoho kusu polotovaru. Saint Edge je ve finále o 0,17kg lehčí oproti Saint Victor.

5) Stavitelný gas block (plynový nástavec), nízkoprofilový, střední délky. Ke zbrani je přiložena sada několika šroubů a puška tak může fungovat ve 3 různých módech nastavení gas blocku. První šroub se standardním závitem 8-32 je nainstalován ve zbrani a ta pak funguje jako jakákoliv jiná samonabíjecí puška AR bez stavitelného gas blocku. Další je sada 3 barevných šroubů o různých průměrech a délkách (zelený, žlutý a oranžový) sloužící ke snížení tlaku plynů působících na nosič závorníku v případě použití střeliva NATO 5,56 nebo civilního .223 s vyšším tlakem. Výrobce ale nedoporučuje tuto sadu používat v kombinaci s tlumič hluku. V případě použití posledního nejdelšího šroubu si lze individuálně vyladit správnou funkci pušky pro vlastní střelivo včetně zpětného rázu. Když šrouby ztratíte, lze použít jakýkoliv jiný šroub se závitem 8-32 a puška bude normálně fungovat, ale bez možnosti regulace množství plynů.

6) Oboustranná manuální pojistka.

7) Sofistikovanější a účinnější úsťová brzda vlastní konstrukce Springfield Armory, která zároveň funguje jako kompenzátor zdvihu ústí hlavně.

8) Odlehčený lučík spouště jako součást loweru a stejně jako u pušky Saint Victor je zvětšený pro střelbu v rukavicích.